Jakość kiszonki

Kiszonka z kukurydzy to najlepsza i najtańsza pasza objętościowa, pod warunkiem, że jest najwyższej jakości...

 

Wiemy jak uzyskać ten warunek, ponieważ oprócz niezbędnej wiedzy zootechnicznej i agrotechnicznej oferujemy wyłącznie sprawdzone systemy silosowe do produkcji i magazynowania pasz objętościowych takich jak kiszonki z kukurydzy, traw, lucerny, grochu, wysłodki buraczane, młóto browarniane, ziarna, siano, słoma, buraki cukrowe i inne płody rolne.

Ile kosztuje kiszonka z kukurydzy

Pasze objętościowe są produkowane we własnym zakresie przez hodowcę.  Koszt uprawy 1ha kukurydzy, zbiór i złożenie w silosie wynosi ok. 5500 zł. Plonowanie kukurydzy jest zmienne, ale przyjmując że z 1ha uzyskuje się min. 50t świeżej masy, to 1t kiszonki ma wartość ok. 120-140 zł/t

Z areału ok. 20ha, zbiera się ok. 1000t kukurydzy na kiszonkę, czyli ok. 1300m3. Zgromadzona pasza objętościowa ma wartość ok. 100 000 zł.

Wg badań w ponad 1000 polskich gospodarstwach (ponad 2000 silosów i pryzm), straty kiszonki w silosie betonowym wyniosły od 17-27% (średnio 22%), a w pryzmach 29%-53% (średnio 41%). To oznacza, że na każde 20ha uprawianej kukurydzy co najmniej 5ha kukurydzy jest niepotrzebnie uprawiane. Wartość straconej kiszonki to min. 5ha x 5500 zł = 27 500 zł !

Kompletne zabezpieczenie kiszonki z powyższego przykładu, składające się z folii barierowej Silo2Block (EVOH) oraz włókniny Flortex 55/500, to koszt roczny stanowiący zaledwie 2-2,5% wartości składowanej kiszonki !

Profesjonalne systemy silosowe do przygotowania najlepszych kiszonek

  • Skutecznie chroni przed uszkodzeniem przez ptaki, dzikie zwierzęta, czynniki atmosferyczne, codzienną obsługę
  • Równomierna ochrona kiszonki
  • Pasuje do każdego rozmiaru silosu i pryzmy
  • Łatwość obsługi i przechowywania
  • Bez konieczności dodatkowego obciążania oponami, ziemią, belami z sianokiszonką itp.
  • Trwałość ponad 15-lat

Jak przechowywać kiszonkę wysokiej jakości

Łączymy bogate doświadczenie, wiedzę oraz innowacyjne technologie, gwarantujące obniżenie strat kiszonki na etapie przechowywania.

1) Przygotuj miejsce składowania kiszonki 

Magazynowanie kiszonki wiąże się z zapewnieniem odpowiedniej powierzchni i podłoża.

Następnie trzeba przekalkulować czy wybrać tańszą ale generującą wyższe straty kiszonki pryzmę, czy droższy ale zapewniający lepszą jakość i mniejsze straty silos przejazdowy.  

Silos przejazdowy to inwestycja na kilkadziesiąt lat. Należy prawidłowo dobrać wielkość silosu do zapotrzebowania oraz przyszłych planów. O silos należy odpowiednio dbać, w tym celu najwygodniej skorzystać z porady dostawcy. Silos betonowy umożliwia uzyskanie wysokiego stopnia ubicia kiszonki. 

 

2) Dobierz folię

Folia silosowa, która ma poprawnie chronić paszę objętościową w silosie lub pryzmie, musi być wytrzymała i elastyczna oraz charakteryzować się odpowiednio niską przepuszczalnością dla tlenu.

Od prawidłowo dobranej folii zależy szczelność zbiornika i jakość wyprodukowanej kiszonki.

Szerokość folii powinna być większa od szerokości pryzmy lub silosu minimum o 1m z każdej strony. Na długość także powinna być o 2-5mb dłuższa niż pryzma lub silos. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wybór folii ciętej na długość.

Zwróć uwagę na wytrzymałość. Najlepiej poproś o kartę techniczną producenta. Pamiętaj, że najmocniejsze folie zawierają wysoka zawartość metalocenu, np. greckie folie klasy PREMIUM .

Najnowsze osiągnięcia technologiczne pozwoliły na zastosowanie dodatku EVOH do produkcji folii barierowych (Oxygen Barrier, OB). Ten wyjątkowy związek chemiczny powoduje, że tlen z atmosfery nie przedostaje się do kiszonki. To radykalnie zmniejsza straty kiszonki.

Brzmi niewiarygodnie, ale to działa. Zamów i przekonaj się - 7 warstwową srebrno-zielona folia SILO2BLOCK

 

 

   

3) Zabezpiecz folię 

Każda folia jest narażona na losowe uszkodzenia. Dlatego należy zawsze chronić silos lub pryzmę przed uszkodzeniem przez ptaki, zwierzęta, obsługę, warunki atmosferyczne i inne. Skuteczną ochronę przed tymi czynnikami zapewniają siatki ochronne (np. siatka ochronna DEMETER) o długim okresie użytkowania i standardowych wymiarach.

 

Jednak najskuteczniejszą i najpewniejszą ochronę zapewni wieloletnia (ponad 15 lat) włóknina Flortex 55/500. Dzięki gęstości 500g/m2, równomierne dociąża folię rozłożoną na kiszonce, zapobiega poślizgowi (można po niej bezpiecznie chodzić), a przede wszystkim umożliwia dokładne okrycie silosu w każdym rozmiarze. Włókniny FLORTEX 55/500 są produkowane na indywidualne zamówienie, pod każdy silos.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl