Jak nie tracić kiszonki
Dlaczego warto inwestować w folie z dodatkiem EVOH ?
EVOH to dodatek chemiczny używany m.in. w foliach spożywczych do długoterminowego, próżniowego przechowywania wyrobów spożywczych. To dotąd najlepsza i bezpieczna dla środowiska bariera tlenowa.
Poznaj zalety barierowych folii silosowych zawierających w swoim składzie dodatek EVOH oraz korzyści wynikające z ich stosowania. 
Dlaczego warto inwestować w folie z dodatkiem EVOH ?

Zmniejszenie strat paszy - co najmniej o 50%

Badania prowadzone przez wiele ośrodków naukowych na świecie, wykazały, że folie barierowe z dodatkiem EVOH, pozwoliły zmniejszyć straty kiszonek o min. 50%. W niektórych przypadkach, straty wyeliminowano całkowicie. 

Szybsze okrywanie - skrócenie czasu okrywania o połowę

Folia SILO2BLOCK dzięki swojej budowie, nie wymaga stosowania folii podkładowej.
Pozwala to na bezpieczne okrycie kiszonki pojedynczą warstwą folii. Ponadto wyróżniająca się wytrzymałością folia silosowa Silo2Block, jest odporna na chodzenie po silosie pryzmie. 

Tańsza produkcja mleka - mniej strat, wyższa jakość kiszonki 

Produkcja mleka wiąże się bezpośrednio z żywieniem. Podstawą żywienia przeżuwaczy są pasze objętościowe. Od ich jakości zależy pobieranie, strawność i wykorzystanie przez krowę, a docelowo wydajność mleczna.
Zła jakość paszy spowoduje zamiast wydajności, choroby metaboliczne. Każda choroba metaboliczna jest obciążeniem finansowym dla hodowcy.
Stosując folię barierowa Silo2Block, blokowany jest dostęp tlenu do kiszonki, prawidłowo przebiega fermentacja mlekowa, uzyskuje się więcej kiszonki o wysokiej jakości.

Wartość kiszonki w silosie, a wartość właściwej ochrony

Uprawa 1 ha kukurydzy na kiszonkę to koszt ok. 5000-6000 zł 
Z 1 ha kukurydzy uzyskać można 50-60t świeżej masy o wilgotności ok. 60-65%
1t kiszonki kosztuje ok. 100-150 zł. 
1000t kiszonki to ok. 1300m3, którą można zapełnić silos o wymiarach 8m x 50m x 3m
Przy średniej wielkości zasiewie 20ha, uzyskuje się ok. 1000t kiszonki o wartości 100 000 - 150 000 zł
Szacowany koszt zużycia folii barierowej (ściany i wierzch) do okrycia kiszonki w silosie o wymiarach 8m x 50m x 3m to ok. 2000 zł, co stanowi 2% ochranianej paszy.

Straty w silosach i pryzmach

Średnia ilość strat (polowe, przy zbiorze, tlenowe, przy wybieraniu) kiszonki magazynowanej w silosach wynosi ok. 20%, natomiast w pryzmach min. 40%.
Innymi słowy - z każdej 1t świeżej masy kiszonki stracone jest co najmniej 200kg ! Czyli z 1ha to strata od 10t !
Z 20 ha można uzyskać ok. 1000t kiszonki. Przyjmując straty na poziomie min. 14%, to stracie podlega 140t kiszonki z kukurydzy o wartości min. 14 000 zł  !!!

Inwestując ok. 2000 zł w folie barierowe z EVOH, uszczelniając silos z boków i z góry, można zmniejszyć istniejące straty o min. 50%. Zwrot inwestycji w folię Silo2Block następuje już przy zmniejszeniu strat o 14-15%. Pozostała wartość ograniczonych strat to obniżenie kosztów produkcji mleka.   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl